Running for Their Schools

Year six boys, Nukura Rikihana WRM and Oscar Perkins TH battle it out
Year six boys, Nukura Rikihana WRM and Oscar Perkins TH battle it out

The annual Ōtaki interschool cross country championships resulted in some very closely contested races.

There was also and a bit of push and shove as athletes jostled for position as they made their way around the Haruatai Park circuit to the cheers of school mates, parents and grandparents along the end chute.

At the end every child’s time was recorded and they were handed their finishing place card. The races were held in fine but cold conditions with most athletes competing in year groups. The year seven and eight boys and girls ran in one combined race.

Over the previous years there haven’t been many in the older year groups but now Te Horo and Manakau schools are going through to year eight and with Ōtaki College sending teams, there were nearly 60 runners out on the track together. “I’m going to have to split them in future” organiser Peter Ellis said.

Te Horo School’s teams took a large number of placing with a clean sweep in both the year seven girls and year eight boys races winning fist three placings in each.

Results were

Year four: Over 1,400 metres

Boys

Manawanui Rikihana WRM 6.38 minutes

Ethan Russell TH 6.39

Rongatai Chapman Downing WAI 6.46

Girls

Kyra Williams ŌTK 7.02

Kareena Lenaghan TH 7.11

Kiana Scrimgeour TH 7.32

Year five: Over 1,400 metres

Boys

Ollie Parkinson TH 6.01 JT

Byrne MAN 6.02

Kieran Cooper TH 6.32

Girls

Adejah Wharemate WAI 7.05

Frankie Elliott TH 7.16

Neve Jarnell TH 7.17

Year six Boys Over 2,000 metres

Boys

Nathan Sparrow TH 9.43

Nukura Rikihana WRM 9.49

Oscar Perkins TH 9.50

Girls

Koanga Waihi ŌTK 10.18

Becky Bowman TH 10.32

Nikita Allen TH 10.42

Year seven: Over 2,400 metres

Boys

Fletcher Carpenter ŌC 10.28

Brynn Jarnell TH 11.16

Braidlyn ŌC 11.38

Girls

Bria Fitzgerald TH 11.02

Paris Karl Fields TH 11.41

Kate Hall TH 12.47

Year eight: over 2,400 metres

Boys

Jayme Westbury TH 10.38

Donald Hau TH 10.36

Teegin Ravenwood TH 11.13

Girls

Kate Allan TH 11.00

Keana Sivers WRM 11.51

Wikitoria Doyle WRM 11.59

Schools represented were

  • Te Horo (TH),
  • Ōtaki (ŌTK),
  • Waitohu (WAI),
  • Te Kura-a-iwi o Whakatupuranga Rua Mano (WRM),
  • Manakau (MAN) and
  • Ōtaki College (ŌC).
Waitohu’s Adejah still has plenty of wind to  finish the Y5 girls in  first place
Waitohu’s Adejah still has plenty of wind to finish the Y5 girls in first place